אלתר-נתיב - עמוד הבית
בורקיטוס - הבית של הסרטים הישראליים
תמונות מהטיול (לחצו על תמונה כדי להגדילה)

המבצר במעיליא

אגם מונפורט

מצד אבירים

מאוזוליאום ח' שמע

בית כנסת בח' שמע

מערת שמאי הזקן
וידאו מהטיול (לצפיה לחצו במרכז התמונה)

טוען סרט
תגובות הגולשים
אין עדיין תגובות למסלול זה.
היו הראשונים להעיר ו/או להוסיף אודות המסלול.
מבצרים וחורבות בגליל העליון (גליל עליון)
בוצע בתאריך: 6/7/2002       תיזמון: 5 שעות
דרגת קושי: קל       מרחק: 2 ק"מ
התחלנו את הטיול בכפר הערבי מעיליא הצמוד למעלות, שרוב תושביו הם במקורם נוצרים שברחו מלבנון.

מצודת מעיליא ובית הבד
המרכז הקדום של הכפר נבנה סביב מצודה, שנבנתה במאה ה-12 על ידי הצלבנים ונקראה "שאטו דה-רואה" (מבצר המלך), ובשלב מאוחר יותר עברה לידי המסדר הטבטוני ששינה את שמה ל"קסטלום רגינום". המצודה, שאליה צמודים בתי מגורים, לא השתמרה בצורה טובה; אולם ניתן להבחין במגדל ובחלק מהחומות ששרדו. בחומה המערבית ניתן לראות שער ומעליו כתובת של הממלוכים, שכבשו את המבצר מדי הצלבנים. במקום מתבצעות חפירות ארכאולוגיות.
מתחת למבצר נמצא בית הבד העתיק של מעיליא, השייך למשפחת קסיס ועדיין פעיל. בצענו במקום סיור (בתשלום) בהדרכתו של אליאס קסיס - הוא זה שמשמר ומפעיל את בית הבד. מר קסיס סיפר מעט על תולדות בית הבד וזיקתו לבני המשפחה וכן הדגים את תהליך הפקת התוצרים במתקנים המשמשים לריסוק זיתים וחרובים, שמן זית, סבון מזיתים, זיתים למאכל ודבש חרובים.

מעלות ואגם מונפורט
נמשיך לישוב היהודי הצמוד למעיליא - הוא מעלות. מדי שנה מתקיים כאן פסטיבל "אבן בגליל" בו מפסלים פסלים יצירות יפות שבגמר הפסטיבל ממוקמות ברחבי העיר. לאחר סיור רכוב בעיר והתרשמות מהפסלים הפזורים בה, המשכנו מזרחה אל אגם מונפורט - אגם מלאכותי גדול המהווה חלק ממתחם ספורט הכולל גם בריכת שחיה ומתקן החלקה על הקרח. באגם עצמו ניתן לשכור סירות מנוע ופדלים וכן קייאקים.

מצד אבירים
מכאן המשכנו צפונה לכיוון הכפר פסוטה וממנו פנינו לעבר מצפה אבירים. כמה מאות מטרים לפני המצפה מסתעף מצד ימין שביל בסימון שחור (בסמוך לשלט) המוביל לכיוון נחל כזיב. הלכנו בשביל זה ולאחר כמה עשרות מטרים בודדים הפנה אותנו שלט אחר לעבר מצד אבירים. לאחר הליכה קצרה נגיע למצד, שבמקור היה חווה חקלאית צלבנית. במקום שרידי מגדל הבנוי מאבנים גדולות מאד וממנו נשקף נוף יפהפה של הגליל העליון והיער הסבוך שמסביב.

חורבת שמע
המשכנו בדרכנו לכיוון צפת, כשאל יעדנו הבא הגענו לאחר גלישה בכביש המוביל לכוון כביש עכו-צפת; חנינו בחניון מירון. משמאל ניצב מבנה ששימש בעבר כתחנת קמח על נחל מירון, אולם אנו בחרנו בדרך העפר המסומנת כחול ויוצאת מהחניון מערבה. לאחר כחצי קילומטר, כאשר לדרך מתחבר ערוץ המגיע מדרום (שמאל), המשכנו ללכת בערוץ זה ואיתרנו דרך עפר המטפסת לראש השלוחה שמשמאלנו. בראש הפיסגה ממוקמת חורבת שמע - ישוב יהודי מהמאות הראשונות לספירה ממנו השתמרו בעיקר מאוזולאום נהדר הנמצא על הפיסגה ושרידי בית כנסת בסגנון גלילי אופייני עם סיטראות וגומחה לארון הקודש ממנו שרדו בסיסי עמודים, שער, מדרגות ועמודים.

מערת תלמידי שמאי הזקן
לאחר הביקור בחורבת שמע הלכנו לראות מערה סמוכה הנמצאת קצת מערבית לבית הכנסת, היא מערת תלמידי שמאי הזקן. המערה, ששימשה בעבר לקבורה ובה כוכי קבורה, שופצה על ידי הוועד להצלת קברי קדמונים בארץ ישראל (כן, כנראה שגם גוף כזה קיים...)

מכאן חזרנו על עקבותינו לעבר החניון וכאן חתמנו את הטיול להיום.
מודעות גוגל
כל הזכויות שמורות לאלתר-נתיב © 1999-2016