אלתר-נתיב - עמוד הבית
בורקיטוס - הבית של הסרטים הישראליים
תמונות מהטיול (לחצו על תמונה כדי להגדילה)

בית קברות טמפלרי

כנסיה באל-עתיקה

מערת קבורה

בית הקברות היהודי

המושבה הגרמנית

בית טמפלרי
וידאו מהטיול (לצפיה לחצו במרכז התמונה)

טוען סרט
תגובות הגולשים
אין עדיין תגובות למסלול זה.
היו הראשונים להעיר ו/או להוסיף אודות המסלול.
חיפה - המושבה הגרמנית (כרמל וגליל מערבי)
בוצע בתאריך: 31/5/2002       תיזמון: 3 שעות
דרגת קושי: קל       מרחק: 2 ק"מ
יצאנו לסיור רגלי בין מספר אתרים בעיר התחתית בחיפה כשגולת הכותרת היתה המושבה הגרמנית. התחלנו בהליכה מצומת דולפין (צומת התחנה המרכזית אגד) מזרחה, לעבר רחוב יפו.

ביקור בעולם הבא
מצד שמאל של הכביש (כוון צפון) הבחנו בחומה נמוכה של בית קברות. זהו בית הקברות הצבאי הבריטי, בו קבורים חללי הבריטים שנהרגו במהלך כיבוש העיר חיפה מדי התורכים בחודש מרץ 1918. רובם המכריע של הנקברים הינם בני הדת הנוצרית, אך ישנן מספר מצבות עליהן חקוק מגן דוד ומתחתן טמונים חיילים יהודים ששירתו בצבא הבריטי.
בצמוד לבית הקברות הבריטי לכוון צפון נמצא בית הקברות המשוחזר של הטמפלרים (עליהם נרחיב מיד) שפעל החל מ-1869 ובו קבורים רבים מהקהילה, חלקם מפורסמים מאד. הקברים מעניינים ובנויים בצורות שונות, כשבולטים במיוחד קברותיהם של בני משפחת שומכר שהיו סוקרים, משרטטי מפות ואדריכלים וקברה של אליס אוליפנט, אשתו של סר לורנס אוליפנט.

רחוב אל-עתיקה ובית הקברות היהודי
המשכנו ברחוב יפו מזרחה ופנינו באחת הסמטאות שמאלה - לכוון שכונת תחנת כרמל שהיא שכונה ערבית נוצרית המוזנחת כיום. במרכז השכונה עובר רחוב אל-עתיקה וממש מתחת למסילת הברזל מצויה מערת קבורה מעניינת מימי בית שני, שנחצבה בסלע הכורכר. מערכת הקבורה נהרסה בחלקה על ידי קבלן בזמן עבודות בניה באיזור אך שוחזרה.
עוד קצת מזרחה ואנו מגיעים לבית הקברות הישן של יהודי חיפה, ששימש בתקופות קדומות וחודש החל מהמאה ה-19. בולט במיוחד קברו של התנא מהמאה השנייה רבי ציון האמורא אבדימי דמן חיפה.

המושבה הגרמנית
המשכנו בהליכה ברחוב יפו עד שהגענו להצטלבות עם שדרות בן-גוריון, הוא הרחוב הראשי של המושבה הגרמנית בחיפה, שהיתה המרכזית בין שאר המושבות בארץ ישראל ושוחזרה בשנים האחרונות. כבר בסמוך להצטלבות הרחובות נראה בניין שעליו מתנוססת ארובה; בניין זה, המשמש כיום כמוסך, שימש בעבר כבית חרושת לסבון בבעלות משפחת שטרובה. בית החרושת נחנך ב-1874.
בשדרות בן-גוריון מספר 11 נמצא בית העם, שהיה בית התכנסות ראשי של המושבה. מעל הכניסה כתובת "אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני" ובתוך המבנה מוזיאון ובו תערוכה על ההיסטוריה של חיפה בדגש על התקופה הטמפלרית.
נסטה מספר פסיעות משדרות בן-גוריון ונמשיך עוד קצת מזרחה לרחוב מאיר מספר 5 על-מנת לראות מבנה גדול שנוסד בזמנו על ידי מייסד המושבה הגרמנית גיאורג דוד הרדג כחווה חקלאית והוסב עם השנים למנזר סנט-צ'רלס (סנט-בורומיאוס) של המושבה הגרמנית.
חזרה לשדרות בן-גוריון, לבית מספר 16. זהו ביתו של סר לורנס אוליפנט, בית טמפלרי אופייני עם דלתות וחלונות מעץ וחצר ובה באר.
קצת הלאה במעלה הרחוב - בית מספר 12, ביתה של משפחת שומכר ששימש בהמשך גם את אנשי הקרן הבריטית לחקירת ארץ ישראל.

הציר המרכזי של המושבה הגרמנית ממשיך עם הגנים הבהאיים התלויים עד מרומי הכרמל, ובמראה קסום זה נסיים את טיולנו היום.
מודעות גוגל
כל הזכויות שמורות לאלתר-נתיב © 1999-2016