אלתר-נתיב - עמוד הבית
בורקיטוס - הבית של הסרטים הישראליים
תמונות מהטיול (לחצו על תמונה כדי להגדילה)

תאי נזירים

מפלון בעין פארה

קני סוף בואדי

המפל בעין קלט

גשר אמת המים

מנזר סנט ג'ורג'
וידאו מהטיול (לצפיה לחצו במרכז התמונה)

טוען סרט
תגובות הגולשים
אין עדיין תגובות למסלול זה.
היו הראשונים להעיר ו/או להוסיף אודות המסלול.
ואדי קלט (מדבר יהודה וים המלח)
בוצע בתאריך: 4/7/1997       תיזמון: 7 שעות
דרגת קושי: קשה       מרחק: 15 ק"מ
ידענו שהמסלול עומד להיות ארוך אך לא העלינו בדעתנו שעד כדי כך...
יצאנו לכיוון הבקעה בשתי מכוניות; תחילה החנינו את הרכב המאסף בחניה שמעל מנזר סנט ג'ורג' ומשם נסענו לתחילת המסלול אותו קבענו בישוב עלמון.

זורמים אל הנחל
בשעה 10:30 התחלנו ללכת במגמת ירידה מעלמון לעבר הראשון במעיינות וואדי קלט - הוא עין פארה, או בשמו העברי עין פרת, הנמצא ממש מתחת לישוב, בערוץ הוואדי.
בסמוך למעיין ניתן להבחין בשרידי בית משאבות גדול, ששימש בתקופת הבריטים לשאיבת מי המעיין והעברתם ליריחו ולירושלים.
החום הבלתי-נסבל שכנע אותנו לטבול מעט במים הצוננים שפיכפוכם הדהד באוזנינו כמעט לאורך כל הדרך. לאחר רחצה במעיין, שמנו פעמינו לעבר המדרון הצפוני המרופד בשרידי מתחם מהתקופה הביזנטית. במקום הסתמנו שרידי תאי התבודדות, חלונות חצובים בסלע ובורות מים ששימשו את הנזירים שהתיישבו כאן החל מהמאה ה- 5 לספירה.

בדרך לעין פאוור
לאחר כשעה וחצי של "התלהבות ראשונית" מהאזור נפרדנו מעין פרת, שהוא המערבי מבין שלושת המעיינות של ואדי קלט, והלכנו מזרחה בשביל המסומן אדום. ההסבר לסימון השבילים הדהוי בא כנראה כתוצאה מהמצב הבטחוני הרעוע באזור, שגרם להרבה טיילים להדיר רגליהם מהאזור. בשלב מסוים השביל נפרד מהערוץ ומתפתל בחצי גובה המדרון לצד צינור המים המגיע מעין פרת. בהמשך הדרך הישרנו מבט וזיהינו ממולנו, בפסגת המדרון, מעברו השני של הנחל, את הישוב כפר אדומים.
כ- 3 ק"מ לאחר שיצאנו מעין פרת ומחוגי השעון שואפים להורות על השעה 13:00 , יורד השביל שוב לערוץ ומצד שמאל (צפון) מתמזג אל ואדי קלט ואדי נוסף - סוויניט, או בשמו העברי נחל יונתן. המשכנו קצת הלאה ו"זרמנו" בדרך אלון בתוך צינורות ענק העוברים מתחת לכביש.

על שדים וגיאולוגיה
כעבור כחצי שעה הגענו אל המעיין השני של ואדי קלט הוא עין אל-פוואר (עין מבוע). במקום נפשו הרבה מטיילים, אולי בגלל העובדה שאל המקום מוביל כביש אספלט די נוח (דרך אלון). במעיין בריכה גדולה שבשל תופעה גיאולוגית מתמלאת, מתרוקנת וחוזר חלילה מדי מספר דקות. אגדה ערבית מספרת על מאבק בין שני שדים - טוב ורע (כך מתחילה כל אגדה סטנדרטית). כאשר ידו של השד הטוב על העליונה הבריכה מתמלאת, וכאשר השד הרע מנצח הבריכה מתרוקנת. אגדה או גיאולוגיה - התופעה קיימת!

עין קלט - המעיין והמפל
השעון כמעט מראה שלוש ("מתי מתי כבר שמונה?"), ואנו לאחר התרעננות נוספת במי המעיין והפסקת אוכל, המשכנו מזרחה במורד וואדי קלט. השביל מוביל אל תוך ערוץ הנחל, ומשתלב באופן יוצא מן הכלל בצמחיית מים סבוכה ומספר מפלונים. בשלב מסוים רחש המים הגביר את עוצמתו וקירב אותנו למעשה בכל צעד לעבר המפל של עין קלט.
מקץ הליכה של כ- 3 ק"מ מעין אל-פוואר הגענו אל המעיין השלישי והגדול ביותר בואדי - עין קלט. על-מנת להגיע למפל היפה יש לרדת לערוץ עצמו ולחזור בו חזרה (מערבה) מספר מאות מטרים...נכון, היינו קצת עייפים (בלשון המעטה), אך עשינו זאת והיה שוה: ההליכה לעבר המפל מתבצעת בקניון יפהפה כשחלק מההליכה נעשית במים רדודים. המפל עצמו גבוה, זרימתו מרשימה וניתן להתרחץ בו ובבריכה שמתחתיו. על קיר הקניון הבחנו בכתובת עותמנית של אחד הסולטנים שחידש ושיפץ את מערכת אמות המים שבמקום.
עין קלט הוא ממש נווה מדבר ירוק ובנוסף לאמת המים הפעילה ניתן לראות בו מבנה גדול (יתכן תחנת קמח) שעדיין מיושב על ידי ערבים, שרידי אמות מים עתיקות וצמחיה רבה.

מה? עוד לא נגמר?!
השעה כבר 17:30 ואנו עדיין לא מריחים כל-כך את הסוף. המשכנו מזרחה בשביל, כשהמים זורמים לצידינו לאורך כל הדרך. השביל מעוות פניו ונוסק לגובה - דבר שהופך את נופי הקניון בחלק זה של הואדי למרהיבים ביותר לאורך כל המסלול. לאחר הליכה נוספת התחלנו לראות את האור בקצה - המנזר היווני אורתודוקסי סנט ג'ורג'. את שלוות המדבר המופלאה הפר רק טרטורו החדגוני של הגנרטור במנזר (קידמה או לא?). בתכנון המקורי רצינו לבקר במנזר, אבל בשל התארכותו הבלתי צפויה של הטיול הגענו אליו אחרי שעות הביקור, כך שנדחה זאת להזדמנות אחרת.
מכאן, הכמיהה לסיים את המסלול לפני רדת החשיכה, האיצה בנו מעט והמשכנו בשביל היורד ממש מתחת למנזר אל גשר המוביל לצידו השני של הוואדי.
משם שינסנו מותניים ובכוחותינו הנותרים העפלנו בעליה תלולה אל מגרש החניה בו השארנו את רכבנו השני. בשעה 19:00 בערב התנענו וחברנו אל הרכב הנוסף שממנו נפרדנו בבוקר.
מודעות גוגל
כל הזכויות שמורות לאלתר-נתיב © 1999-2016